Bruksizm

Bruksizm

DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM )

Bruksizm, alt ve üst dişlerin istemsiz olarak birbirine sürtünmesidir. Günlük kullanımda veya halk arasında yaygın olarak "diş gıcırdatma" olarak adlandırılmaktadır. Ortodontik diş dizilimi bozuklukları ve hatalı kapanışlara sahip olan bireylerde, alerji ve astım problemli çocuklarda daha sıklıkla görülür.

DİŞ GICIRDATMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

  • En önemli sebep ortodontik diş dizilim bozukları ve hatalı kapanışlar,
  • Günlük stresler,
  • Ayrıca küçük yaşlarda astım, alerji gibi hastalıklarda görülebilir.

DİŞ GICIRDATMASI AĞIZ, DİŞ VE ÇEVRE DOKULARDA NELERE YOL AÇAR?

Bruksizm tedavisi yapılmaz ise diş sert dokularında aşınma, dişlerde kırılma, aşırı  hassasiyet, diş eti dokularında problemler (dişeti çekilmesi..gibi), dişlerde sallanma, baş boyun bölgesinde ağrı, çene ekleminde problem, ağız açıp-kapamada kısıtlama, çene kitlenmesi gibi birçok problemlerle karşılaşabiliriz.

DİŞ GICIRDATMASININ TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Dentapolitan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde Eklem Uzmanımız, Eklem Cerrahisi Uzmanımız, Çene Ortopedisi ve Ortodonti Uzmanımızdan oluşan ekibimiz tarafından muayene edildikten sonra, tedaviniz için teşhis ve planma yapılır. Eklem splintleri kullanımını takiben planlama yapılarak gerekli durumlarda ilaç tedavisi, eklem içi yıkama(artrosentez) veya ortodontik tedavi önerilir.