Dental Radyoloji

Dental Radyoloji

DİJİTAL RVG DİŞ RÖNTGENİ

Dişlerden bir ya da birkaçının kök ve kemik yapısını incelemeye yarayan bölgesel röntgene Dijital RVG Röntgen denmektedir.

DİJİTAL PANAROMİK ÇENE RÖNTGENİ

Panaromik çene röntgeni, çenelerin, tüm dişlerin, çene ve dişlerdeki birçok rahatsızlığın tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir. Çene ve dişlerde gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.

DİJİTAL SEFALOMETRİK ÇENE RÖNTGENİ

Sefalometrik röntgen cihazıyla ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde görüntülenir. Film görüntüleri çoğunlukla ortodontik tedavi veya ortognatik cerrahi gerektiren hastalardan alınır. Tedavi planının hazırlanmasında; tedavi sırasında veya sonrasında tedaviyi değerlendirebilmek amacıyla sefalometrik çene radyografileri alınabilir.

DİJİTAL VOLUMETRİK DENTAL TOMOGRAFİ

Çene ve dişler bölgesinden elde edilen verileri üç boyutlu görüntüye çevirerek dijital ortama aktaran cihazlardır. Elde edilen görüntüler hastalıkların teşhisini daha da kolaylaştırır.

3 BOYUTLU DENTAL VOLUMETRİK TOMOGRAFİ (DVT)

Dental Volümetrik Tomografi (DVT) cihazı baş-boyun bölgesi için özel olarak hazırlanmış yeni bir tomografi cihazıdır. Hasta çok az miktarda radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilir.

3 BOYUTLU DVT NE ZAMAN ÇEKTİRMELİYİM?

Diş ve çene hastalıklarında, dental implant uygulamalarında ve çene-yüz bölgesi travmalarında sıklıkla kullanılır. Diş ve çene patolojilerinde ayrıntılı teşhis imkanı sağlar. 
Dental Volümetrik Tomografi'nin en önemli kullanım yeri günümüzde çok yaygınlaşan dental implant uygulamalarıdır.

3 BOYUTLU DİJİTAL İMPLANT PLANLAMANIN AVANTAJI NELERDİR?

Dental implantların yerleştirilmesinden önce dental volümetrik tomografi ile üç boyutlu olarak planlanma yapılması sonucunda hem ileride çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmekte, hem de hastaların estetik beklentilerine uygun cevap verilebilmektedir.
Son zamanlara kadar implant planlamasında sadece panoramik radyografiler kullanılırken artık gelişen teknoloji ile Dental Volümetrik Tomografi’ler de implant planlamasında önemli bir yer edindi. İmplant uygulanacak kemiğin dikey ve yatay miktarlarının üç boyutlu olarak görüntülenmesi hekimin operasyona daha güvenli bilgilerle başlaması ve böylece implant operasyonlarında ortaya çıkabilecek istenmeyen komplikasyonlarının azalmasını sağlamaktadır.

3 BOYUTLU DİJİTAL İMPLANT PLANLAMASI DAHA MI GÜVENLİDİR?

Sinir zedelenmeleri, sinüs yaralanmaları, kemik miktarının eksikliğinden dolayı operasyonun gerçekleştirilememesi gibi durumların önüne geçilebilmektedir.

DENTAL VOLUMETRİK TOMOGRAFİ ÇOK RADYASYON VERİR Mİ?

Dental Volümetrik Tomografi (DVT)lerdeki radyasyon oranlarının oldukça azaltılması ve maliyetlerinin düşürülmesi ile artık hemen hemen her diş ve çene operasyonundan önce rahatlıkla kullanılmaktadır.

3D GÖRÜNTÜSÜ KULLANMAK SİZE NE SAĞLAR?

  • Cerrahi öncesi kesin bir planlama sağlar
  • Tanı koyma süresini kısaltır
  • Hastaların 3 boyutlu görüntüleri anlamaları daha kolaydır

Diş hekimleri yukarıdaki yardımcı radyolojik teşhis yöntemlerini kullanarak hastalıkların kesin teşhisini çok daha rahat koyabilmektedir.