Dentapolitan Ağız Diş Sağlığı Merkezine Hoş Geldiniz, Gülüşünüzü Önemsiyoruz !

Diş beyazlatma nedir ?

DİŞ BEYAZLATMADA EN HIZLI YÖNTEM

Lazerle Diş Beyazlatma Nedir?

Lazer diş beyazlatma (Bleaching), tek bir ziyarette dişlerinizi 8 tona kadar beyazlatmamızı sağlar.

Diş Beyazlatma İşlemi, diş etlerinin ve dudakların işlem sırasında sadece dişlerin görüneceği şekilde korunmasıyla başlar. Diş Beyazlatma işlemini hızlandırmak için bir ağartma jeli uygulanır ve bir lazerle aydınlatılır. Sonuçlar inci beyazı dişlerdir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Tedavisi Nedir ? Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?
Before
Diş Beyazlatma (Bleaching) Tedavisi Nedir ? Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?
After

Beyazlatmadan Önce & Beyazlatmadan Sonra

8 Tona Kadar Beyazlık

Minimum Tahriş

Sadece Bir Muayenede

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorular Sorular

Diş Beyazlatma nedir ?

Bu işlem ile çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Sonuç olarak bu işlem dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.

Güzel bir gülümseme için sağlıklı ve beyaz dişler önemlidir. Ancak dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, çocukken veya anne karnındayken kullanılan bazı antibiyotikler, yedikleriniz ve içtiklerimiz ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerimizde renklenme yapabilir. Bunların yanında yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın kaybolmasında etkilidir.

Yediğimiz içtiğimiz çay, kahve, sigara, içerisinde renklendirici bulunan bütün içecekler, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları bunların hepsi etkisiyle yıllar geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında biriken renkli organik ve inorganik maddeler sonucu dişler koyulaşır. Bu koyulaşmalar yapılan tedavi ile ortadan kaldırılır.

Rengi koyulaşmış veya sararmış dişlere porselen kaplama vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan bu işlem yöntemi uygulanır ve işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır.

Diş beyazlatma nasıl yapılır ?

Dişlerin Rengini açmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş doktoru yardımıyla profesyonel Ofis Tipi (Office bleaching), diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan Ev Tipi Beyazlatma (Home bleaching) sistemidir.

Klinikte lazer yardımı ile diş beyazlatma yöntemi

Klinikte diş doktoru yardımıyla profesyonel Diş ağartma(Bleaching) ise aşağıdaki şekilde uygulanır:

Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.

İlgili dişlerin üzerine LAZER IŞIĞI belli bir süre tutulur.

Lazer ışığı dişi beyazlatmaz. Sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır (Lazer dişin içine işlemez).

Bu işlem 1 saatten kısa sürer ve anında sonuç vermesine rağmen istenilen beyazlık seviyesi için birden fazla seans da gerekebilir.

İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir.

Evde diş beyazlatma yöntemi

Diş hekimi hastanın ağzından ölçü alıp dişlerin üzerine takılabilecek ince lastik kalıpları hazırlar.

Hasta, kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takar (Tercihen uykuda).

Bu tedavi ortalama 1-4 hafta sürer.

Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Diş Beyazlatma işlemi ile porselen kaplama ve köprü protezleri de beyazlatılabilir mi ?

Bütün Diş Beyazlatma yöntemleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler veya dolgular beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

Beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir mi ?

Diş Beyazlatma (Bleaching) işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Diş hekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin Bleaching için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa beyaz ve doğal gülümseme için Diş Beyazlatma iyi bir çözümdür. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş diş eti hastalığı olanlar, tedavilerini yaptırdıktan sonra Diş Beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun dışında Diş Beyazlatma büyüme ve gelişimini tamamlamamış kimselere önerilmemektedir. Ayrıca gebelere ve emziren annelere de Bu işlem dikkatli yapılmalıdır.

Beyazlatma için en uygun yöntem hangisidir ?

Eğer her akşam dişinize kalıbı yerleştirmeyi unutacağınızı düşünüyorsanız, ihmal edeceğinizi düşünüyorsanız veya sonuçları beklemek için çok uzun beklemek istemiyorsanız ofis tipi diş beyazlatma sizin için uygun bir çözüm olabilir. Bu çözüm eğer dişleriniz renk olarak birbirlerinden farklılarsa dişlerinizle teker teker ilgilenilebilmesini de sağlar.

Diş Beyazlatma işleminde dikkat edilmesi gereken durumlar

  • Kullanılan ilacın markası ve içeriği
  • Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altında olmanız
  • İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi

Diş Beyazlatma aşamaları

Diş etlerinin korunması

Beyazlatma jelleri diş etlerini tahriş edebilir. Bu nedenle diş etlerine taşırılmaması gerekir. Ev tipi Bleaching uygulamalarında kalıbı ağıza yerleştirdikten sonra jel diş etine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel alınmalıdır. Ofis tipi Diş Beyazlatma uygulamalarında ise hekiminiz diş etini izole etmek için özel bir köpük kullanacaktır.

Kullanım süresinin doğru ayarlanması

Ev tipi Beyazlatmada hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli uygulama yapılması gerekir. Aksi halde istenilen sonuç alınmayabilir. Sıcak-soğuk hassasiyetinin kontrol edilmesi gerekir. İşlem sonrasında nadiren ”sıcak-soğuk hassasiyeti” görülmüştür. Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Diş Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

Uygulamanın devamlılığı

Diş renklerinin açılması kalıcı bir işlemdir. Ancak aşırı sigara kahve ve çay tüketenlerde zamanla renk geriye dönebilir. Hasta diş temizliği konusunda yönlendirilir. Genellikle birkaç yıl sonra tek seferlik bir işlem ile yapılan bu tedavi pekiştirilebilir.

Beyazlatma Yapmanın Herhangi zararı var mıdır ?

Beyazlatma Tedavisi uygulanan kişilerin çok azı uygulama sonrası sıcak soğuk hassasiyet hissedilebilir. Bu da dişlerdeki hafif aşınma ve mine çatlakları nedeniyle olur, kısa sürede geçen bir hassasiyettir. Dişlerdeki mevcut aşınmalar fazla ise flor uygulamasıyla bu his ortadan kaldırılır.

Beyazlatma ile dişlerde sağlanan beyazlık ne kadar dayanır ?

Bleaching ile sağlanan dişlerinizdeki beyazlık uzun sürelidir ancak bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler.

Dişlerinizi olabildiği kadar beyaz tutabilmek için ağız bakımını iyi yapmanız yeterli olacaktır.

Bleaching sonrası dikkat edilecek hususlar nelerdir ?

  • Bleaching sonrası genelde her hastada az ya da çok hassasiyet görülür(çok nadir olarak hiç görülmeyebilir). Bu hassasiyetler geçicidir, 1–3 gün arasında kaybolurlar. Özellikle ilk gün hastanın Antiinflamatuar özellikli bir analjezik (ağrı kesici) kullanması gerekir.
  • Bleaching sonrası yine ilk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. Bleaching sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir.
  • Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönecektir.
  • Bleaching işlemi sonrasında beyazlatıcı diş macunu kullanımı da beyazlatma etkisini uzatacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya diş tozlarının kesinlikle kullanılmamasıdır. Aşındırıcılı ürünler belirli bir süre sonra hem renklenmeye hem de hassasiyete sebep olurlar.
  • Günde en az 2 kere diş fırçalayan, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen bir hastada yapılan Bleaching in etkisi uzun süre korunur.
  • Belirli aralıklarla (2–3 sene de bir) Ev tipi Beyazlatma ile desteklenebilir. Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir, geri dönüş sonucunda yeniden Bleaching işlemi yapılabilir.