Dentapolitan Ağız Diş Sağlığı Merkezine Hoş Geldiniz, Gülüşünüzü Önemsiyoruz !

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir ?

Diş Gıcırdatma Nedir ?

Diş Gıcırdatma Aparatı ile Uykularınız Bölünmesin

Diş Gıcırdatmanın Çaresi Var!

Diş gıcırdatma sırasında dişler ve çenelere çok yüksek bir basınç iletilmektedir, bundan dolayı uzun süren diş gıcırdatmaları; yüz ağrıları, boyun ağrıları, kulağa yansıyan ağrılar , baş ağrıları ve çene ekleminde rahatsızlıklara neden olabilir.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir ?

Bruksizm, alt ve üst dişlerin istemsiz olarak birbirine sürtünmesidir. Günlük kullanımda veya halk arasında yaygın olarak “diş gıcırdatma” olarak adlandırılmaktadır. Ortodontik diş dizilimi bozuklukları ve hatalı kapanışlara sahip olan bireylerde, alerji ve astım problemli çocuklarda daha sıklıkla görülür.

Diş Gıcırdatmasının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Dentapolitan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde Eklem Uzmanımız, Eklem Cerrahisi Uzmanımız, Çene Ortopedisi ve Ortodonti Uzmanımızdan oluşan ekibimiz tarafından muayene edildikten sonra, tedaviniz için teşhis ve planma yapılır. Eklem splintleri kullanımını takiben planlama yapılarak gerekli durumlarda ilaç tedavisi, eklem içi yıkama(artrosentez) veya ortodontik tedavi önerilir.

Diş Gıcırdatmasının Sebepleri Nelerdir ?

  • En önemli sebep ortodontik diş dizilim bozukları ve hatalı kapanışlar,
  • Günlük stresler,
  • Ayrıca küçük yaşlarda astım, alerji gibi hastalıklarda görülebilir.

Diş Gıcırdatması Ağız, Diş Ve Çevre Dokularda Nelere Yol Açar ?

Bruksizm tedavisi yapılmaz ise diş sert dokularında aşınma, dişlerde kırılma, aşırı  hassasiyet, diş eti dokularında problemler (dişeti çekilmesi..gibi), dişlerde sallanma, baş boyun bölgesinde ağrı, çene ekleminde problem, ağız açıp-kapamada kısıtlama, çene kitlenmesi gibi birçok problemlerle karşılaşabiliriz.