Dentapolitan Ağız Diş Sağlığı Merkezine Hoş Geldiniz, Gülüşünüzü Önemsiyoruz !

Genel Anestezi ve Sedasyon Nedir ?

Genel Anestezi ve Sedasyon Nedir ?

Genel Anestezi Nedir ?

Genel Anestezi halk dilinde Narkoz olarak ta bilinir. Genel anestezi, ameliyat veya bir cerrahi operasyon öncesinde beynin acıyı hissetmemesi için, vücudun belli bir kesiminde veya tamamında duyuların geçici bir süre ile yok edilmesidir. Genel Anestezide genel anlamda belli bir süre ile sinir sistemi baskılanarak, acının beyin tarafından hissedilmemesi sağlanır. Genel anestezinin mutlaka bir uzman anestezist tarafından uygulanması ve hastanın monitörle takip edilmesi gereklidir. Genel Anestezi aşamasında hastanın bilinci yerinde değildir, hiçbir acı, his hissedip yaşananları hatırlamaz.

Sedasyon nedir ?

Sedasyon; operasyon yapılacak hastada uyku hali meydana getirilerek, hastanın rahatlaması sağlamak ve ağrı, endişe, korkularını ortadan kaldırmak için kullanılan anestezi yöntemidir. Sedasyon uygulanırken hastanın bilinci açıktır ancak geçici olarak rahatlama ve hafıza kaybı söz konusudur. Kısaca derin bir uyku halidir.
Operasyon öncesinde sadece lokal veya bölgesel anestezi uygulamak, hastanın acı hissetmesini engeller ancak tüm operasyonu görmesini engellemez. Sedasyon verilen hastalarda ise hasta yapılan operasyonu hatırlamaz ve fark etmez. Bilinçli Sedasyon destekli lokal veya genel anestezi de ise; hastaya uygulanan Sedasyon çok hafiftir. Dolayısıyla hastanın bilinci yerindedir ve verilen komutları anlayabilir.

Genel Anestezi ve Sedasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular