Dentapolitan Ağız Diş Sağlığı Merkezine Hoş Geldiniz, Gülüşünüzü Önemsiyoruz !

Dişlerin Düzensizliği ve Çene Bozukluğuna Çare

Dişlerin Düzensizliği ve Çene Bozukluğuna Çare: Diş Teli

Ağız sindirim kanalının girişidir. Dişlerimiz ve çenemiz burada en önemli işlevi görür. Diş sağlığının önemini vurgulamak ve herkesin merak ettiklerini sormak için diş teli ve çene tedavilerini Dentapolitan Diş Hastaneleri Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Öztoprak ile konuştuk. Röportaj için hasta koltuğuna Oğuz Bey geçti bende Diş Hekimi olarak ayakta yerimi aldım. Herkesin korktuğu o dişçi koltuğunda Doç. Dr. Oğuz Öztoprak cesurca oturdu. Tabii, Oğuz Hoca’nın dedesinin dedesi bile diş hekimi olunca korku kalmıyor. Annesi, babası, amcası, kardeşi, kuzenleri neredeyse miras olarak aile bireyleri 150 yıldır dişhekimliği geleneğini sürdürüyorlar.

Öncelikle itiraf edeyim ortodonti kelimesini bende yeni öğrendim. Diş teli ve tedavisi olarak bilirdim. Ortodonti kelimesi, ‘ortho’ düzgün ve ‘odontos’ diş kelimelerinden oluşmaktadır. Son 10 yılda teknoloji o kadar gelişmiş ki artık diş teli kabusunuz olmasın. Erken tedavi ile çok başarılı sonuçlar alıyorsunuz. Diş ve çenelerin hem görünüşü hem de sağlığınız için önemli bir etkiye sahip.

Ortodonti nedir?

Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ağız diş sağlığını korumak için önemlidir. Ortodontik tedavi ile güzel bir gülümsemeye sahip olmanın yanı sıra çiğneme kabiliyeti ve sağlıklı dişler elde edilir. Sağlıklı ve güzel bir gülümse kişinin zeki, etkin ve kolay iletişim sağlayan biri olarak algılanmasında önemli bir etkendir.

Ortodontik bozukluklar neden tedavi edilmelidir?

Ortodontik tedavileri genelde güzel bir yüz ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen hastalar tercih ettiği gibi çene eklemi bozukluklarının önlenmesi, kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilmesi, çiğnemesi ve konuşabilmesi için ve dişeti hastalıklarına ve diş çürüğüne yatkınlığı azaltmak için hastalar tercih ediyor.

Ortodontik bozukluklar ne gibi faktörlerde oluşur?

Ortodontik bozukluklar genelde kalıtsal etkenlere bağlı, yatış şekli, zararlı alışkanlıklar, diş eti problemlerine bağlı olarak diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar nedeniyle oluşmaktadır.

Ortodontik Tedavi Ağrı Olurmu?

Sabit tel takımı esnasından  ağrı oluşmaz. Ark teli aktivasyonu sonrasında ilk 8 saat sonrası hafif ağrı oluşur. Ekspansiyonda (damak genişletilmesi)  ağrı oluşmaz ,eğer oluşursa apareyin hemen çıkartılması gerekir.Ağız dışı aygıtların kullanımında ağrı oluşmaz. Yetişkin hastalarda ağrı oluşumu genç hastalara göre biraz daha fazladır.

Diş teli tedavisi ne kadar sürer ?

Gelişen teknoloji ve kullanılan materyal ve yeni teknikler ile artık ortodontik tedavi süreleri çok kısaldı. Eskiden ortodontik tedavi denince en az iki üç sene tel takılacağı gibi bir kanı vardı. Ancak kendim de tel tedavisi gördüğüm için söyleyebilirim ki 2-3 sene tel takmak gerçekten kolay değil. Artık basit tedaviler 6 -8 ay,  orta çapraşık ağızlar 12 -15 ay, çok Çapraşık ağızlarda ise 18-20 ay Ortalama  tel tedavi süreleri değişmektedir.

Ortodontik tedavilere ne zaman başlanmalı ?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Küçük yaşlardan itibaren birtakım etkilere bağlı olarak dişlerde yamukluklar ve çene bozuklukları ya da iskeletsel ya da kalıtsal bozukluklar olabiliyor. Mutlaka 8 – 9 yaşından sonra bir ortodonti uzmanına kontrole gidilmesinde fayda var. Hastalıkları erken yaşta teşhis edildiği zaman çok daha  kolay tedavileri olmaktadır. Dişlerinde ve çenelerinde problem olan hastaları erken yaşta teşhis ile ileride ancak ameliyat ile çözeceğimiz problemleri büyüme gelişimi kullanarak bir takım maskeler veya fonksiyonel aygıtlar kullandırarak üst çene kemiklerini ve birde yüzünün şeklini büyük oranda değiştirebiliyoruz. Çene ve yüz yapılarındaki bozuklukları dahi düzeltebiliyoruz yeter ki uygun yaşta gelsin. İlerleyen yaştalarda düzelmesi ancak ortognatik cerrahi ile mümkün olabiliyor yani çeneler çok çıkıksa ameliyat ile geri alınabiliyor.

Ortodontik tedavi randevuları hangi sıklıkta olmalıdır?

Dentapolitan Diş Hastanesi’nde randevular hastanın durumuna göre düzenlenmektedir. Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda 4-6 hafta arasında değişmektedir. Daha sık kontrol gerektiren özel durumlarda ise randevular buna uygun olarak verilir.

Oğuz Hocam, teller gözüküyor diye çekinenler var. Görünmeyen tel tedavisi var mıdır?

Yeni teknoloji ile teknikler gelişti. Son 10 yılda devrim niteliğinde gelişmeler oldu. Şeffaf, beyaz teller var eskisi gibi çok gözükmüyor. metal braketlere göre daha az dikkat çeken diş renginde porselen braketlerin kullanımı artmıştır. Yani yakından bile pek belli olmuyor. Uygun vakalarda Dentapolitan Diş Hastanemizde braket ve diş teli kullanmadan, şeffaf kalıplar (invisalign tedavisi)  ile çapraşıklıklar düzeltilir. İki haftada bir değiştirilecek olan hastaya özel bu kalıpları günde yaklaşık 20 saat kullanmak gerekmektedir. Tedavi süresi vakaya göre 2 ile 24 ay arasında değişmektedir. Bu şeffaf plak tedavisi ile 3 boyultu sistem yardımı ile basit çaprasıklıklar tel takmadan bile düzelebiliyor. Ayrıca başlangıçta tedavi sonucu görebiliyor ve gülümseme tasarımı yapabiliyorsunuz.

Diş teli tedavi  esnasında ağız  hijyeni  nasıl sağlanmalıdır?

Ortodontik tedavi esnasında ağız hijyeni korunması için diş yapınıza uygun fırça ve ara yüz fırçalarını kullanmanız gerekir. Ayrıca diş hekiminiz tarafından size gösterilen fırçalama tekniğini uygulamanız gerekir. Ağız duşu kullanımı da yine ağız hijyeninin sağlamasında yardımcı olmaktadır.

Sindirimi o kadar etkliyor mu?

Dişler yamuk olursa, birbirinin üzerine kenetlenmezse öğütücü mekanizma işlemiyor. Bunu bir öğütücü değirmen gibi düşünebiliriz. Değirmenin öğütücü yüzeyi yani dişleri güzel oturmazsa ürünü öğütemez. Kalın ve büyük lokmaları mide öğütmek için daha fazla efor sarf edecek ve bağırsaklar daha fazla çalışacaktır. Organlar yorulacak hastalıklara daha hazır hale gelecek. Bu tip hastalarda ilerleyen yaşta bir takım hastalıklara yakalanma riski daha yüksek olmaktadır.

Ortodontik muayene ve planlama için neler gereklidir?

Ortodontik tedavi öncesi teşhis ve tedavi planlaması için bir takım analizler yapılması gereklidir. Diş doktorunuz çekilen sefalometrik film üzerinde analiz yaparak dişlerin çene içindeki durumlarını tespit eder. Fotoğraflardan gülüş analizi ve profil analizi yapılmaktadır. Ayrıca dişlerin yeterli yere ihtiyacı olup olmadığı veya diş boyut anomalisi tespiti için de model analizi gereklidir.