Dentapolitan Ağız Diş Sağlığı Merkezine Hoş Geldiniz, Gülüşünüzü Önemsiyoruz !

Sakıp Sabancı ile Doktorunun “Çenenizi Düzeltelim” Anısı

Diş sağlığının önemini vurgulamak, diş ve ağız yapısı ile ilgili konuları sizler için araştırırken ilginç bir anıya dinledik. Doktoru, Sakıp Sabancı ile ilgili ilginç bir anısını paylaştı. O anıyı sizlerle paylaşmadan önce kısa bir bilgilendirme yapalım.

Ortodontinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemektir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak, tedavi etmek ağız diş sağlığını korumak için önemlidir.

Ortodontik tedavi ile güzel bir gülümsemeye sahip olmanın yanı sıra çiğneme kabiliyeti ve sağlıklı dişler elde edilir. Sağlıklı ve güzel bir gülümse kişinin zeki, etkin ve kolay iletişim sağlayan biri olarak algılanmasında önemli bir etkendir.

Ortodontik Bozukluklar ve Tedavi Yöntemleri

Ortodontik bozukluklar genelde kalıtsal etkenlere bağlı, yatış şekli, zararlı alışkanlıklar, diş eti problemlerine bağlı olarak diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi tramvalar nedeniyle oluşmaktadır.

Ortodontik tedavileri genelde güzel bir yüz ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen hastalar tercih ettiği gibi çene eklemi bozukluklarının önlenmesi, kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilmesi, çiğnemesi ve konuşabilmesi için ve dişeti hastalıklarına ve diş çürüğüne yatkınlığı azaltmak için hastalar tercih ediyor.

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Küçük yaşlardan itibaren birtakım etkilere bağlı olarak dişlerde yamukluklar ve çene bozuklukları ya da iskeletsel ya da kalıtsal bozukluklar olabiliyor.

Mutlaka 8 – 9 yaşından sonra bir ortodonti uzmanına kontrole gidilmesinde fayda var. Hastalıkları erken yaşta teşhis edildiği zaman çok daha  kolay tedavileri olmaktadır.

Çene ve yüz yapılarındaki bozuklukları dahi düzeltebiliyoruz yeter ki uygun yaşta gelsin. İlerleyen yaşlarda düzelmesi ancak ortognatik cerrahi ile mümkün olabiliyor yani çeneler çok çıkıksa ameliyat ile geri alınabiliyor.

Sakıp Sabancı’ya ‘Çenenizi Düzeltelim’ Teklifi

Sakıp Sabancı’ya ‘Çenenizi düzeltelim’ teklifi yapıldığını biliyor muydunuz?  Dentapolitan Diş Hastaneleri Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Öztoprak Sakıp Sabancı ile ilgili ilginç anısını paylaştı.

“Rahmetli Sakıp Sabancı sağlığında hastanemize geldiğinde ‘Siz nasıl bir tedavi  yapıyorsunuz, ortodonti nedir?’ diye bize sormuştu. Biz de ‘Sizin dişiniz, çeneniz gibi olan hastaların çenelerini ameliyat ile geri alıyoruz, düzeltiyoruz’ dedik. ‘İsterseniz size de uygulayalım’ önersini sunduk. Fakat kendisi ‘Hayır ben bu çenemle meşhur oldum’ demişti.”

Ortodonti tedavisi sadece çarpık dişleri düzeltmiyor aynı zamanda çene, ağız yapısı, konuşmayı düzeltiyor ve sindirime katkı sağlıyor.

Bazı çene ameliyatı yaptığımız hastaların yüz ifadesi o kadar değişiyor ki ailesi dahi tanımakta güçlük çekiyor yani yüzü belirgin bir şekilde değişiyor. Estetik görünümün yanı sıra hastalarımız bu ameliyatı çiğneme ihtiyacı olduğu için yaptırıyor. Çünkü çiğneme yapamıyor. Dişler birbirinin üstene gelmeyip çiğneme yapamayınca sindirim sisteminin ilk sindirme basamağı olan ağızdaki sindirim başarısız oluyor.

Ağızda sindirim yeterli olmayınca lokmalar daha büyük şekilde mideye gidiyor ve mide, kalın bağırsak sindirim sistemleri çok fazla çalışıyor. Böyle olunca sizin iç organlarınız mekanizmalarını belli bir süre sonra düzensiz çalışmaktan ileride birtakım sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere, tansiyon, şeker, kalp gibi hastalıklara zemin hazırlanıyor.

Ağızdaki sindirim çok önemli ağızın çok iyi sindirim yapması lazım. Dişlerin öğütüp öğütme mekanizmasının çok iyi çalışıp sindirim sistemine iç organlarına çok fazla yük bindirmemesi lazım.